Bir evin yalıtım malzemesinin kaliteli olması sizin cebinize para kazandırır deseydik cevabınız ne olurdu? Evet kaliteli bir mantolama malzemesi ve kaliteli bir işçilik ile çok fazla tasarruf sağlamak mümkün.

Soğuk kış günlerinde yalıtımsız bir evi ısıtmak için veya yalıtımı zayıf bir evi ısıtmak çok zor olacaktır. Örneğin evinizi ısıtmak için doğalgaz kullanıyor iseniz daha uzun süre kombinin doğalgaz harcamasına sebep olacak ve evin ısısı sürekli düştüğü için kombiniz daha sık çalışacaktır. Ama düzgün mantolaması yapılmış bir evde ısı kaybı düşük olacağı için kombinin sürekli çalışmasına gerek kalmayacaktır.

Bunun ilgili yapılan araştırmalarda sıradan bir mantolama yapılmış bir evin bile verimlilik oranı %34 civarında artacak ve sizde tasarruf etmiş olacaksınız.

İyi yalıtılmış bir ev, yıl boyunca konfor sağlar ve ısıtma ve soğutma maliyeti daha düşük olur. Yalıtım ayrıca gürültü seviyelerini ve yoğunlaşmayı azaltmaya yardımcı olur. Sadece iyi yalıtılmış bir ev daha rahat olmakla kalmaz, aynı zamanda ısıtmak daha ucuz olabilir, daha az küf ve alerji artırıcı toz akarlarına daha az elverişli olabilir.

Ne kadar yalıtım yeterlidir?

İzolasyon derecelendirmeleri

Yalıtımın gücü, R değeri ile ölçülür. Isı her zaman daha sıcak bir yerden daha soğuk bir yere akmaya çalışır. İzolasyon bu ısı akışını azaltır ve R değeri ısı akışına karşı direncini ölçer. Bir mantolama malzemesindeki R değeri ne kadar yüksekse, ısı transferini o kadar yavaşlatır.

Farklı yalıtım ürünlerinin farklı R değerleri vardır – bazı malzemeler aynı kalınlıkta diğerlerinden daha iyi yalıtım sağlar ve bazılarının ihtiyacınız olan R değerini elde etmek için diğerlerinden daha kalın olması gerekir. Yoğunluk aynı zamanda bir ürünün performansını da etkiler, bu nedenle bazı durumlarda aynı tip ve kalınlıktaki yalıtım malzemeleri farklı R değerlerine sahip olabilir.

Bu nedenle R değerlerini iyi anlamış olmak ve çevre etkilerini bilmek gereklidir. Kosavali İnşaat olarak bu konuda sizlere profesyonel destek sağlayabiliriz.